Sinema Tv

Grace Kelly Kimdir ?

Grace Kelly Kimdir , 1950’lerde büyük bir Hollywood yıldızı olan Oscar ödüllü bir Amerikalı aktrisdi. 1956’da on bir filmde oynadıktan sonra Monako Prensi Rainer ile evlenmek için oyunculuktan emekli oldu. Monako Prensesi eşi olarak, Kraliyet pozisyonunun görevlerini yerine getirdi ve sanatı teşvik etmek ve dezavantajlı çocuklara yardım etmek için bir Vakıf kurdu. 14 Eylül 1982’de 52 yaşında bir araba kazasında öldü.

Grace Kelly Kimdir ?

Grace Kelly, 12 Kasım 1929’da Philadelphia, ABD’de doğdu. Babası Jack Kelly, kendi kendini yetiştirmiş bir milyonerdi ve kürek çekme dalında üç kez Olimpiyat altın madalyası sahibiydi. Babası Jack, başarılı bir doğu kıyısındaki inşaat şirketinin mülkiyetinden bir servet kazandı.

Grace’in iki kız kardeşi Margaret (Peggy), Elizabeth ve bir erkek kardeşi John vardı. John, 1948, 1952 ve 1956 Olimpiyatlarında yarışan babasının atletik ayak izlerini takip etti. 1956’da kürek çekmede bronz madalya kazandı. Ailesinin sportif hünerlerine rağmen, Grace sporla hiçbir zaman gerçekten ilgilenmedi, oyunculuk ve modellikle daha fazla ilgilendi. Ailesine sorunsuz bir şekilde uymasa da, daha sonra ebeveynlerine açık fikirlilikleri ve mükemmelliği hedefleme ilhamları için minnettarlığını dile getirdi.

“Annemle babam, genel olarak hayata ve özel olarak da çocuklarına karşı ciddi tavırlarına rağmen, çok açık fikirli insanlardı. Onlar için kötü meslek diye bir şey yoktu. Ben onların kızı olduğum için hangi mesleği seçersem seçeyim iyi yapacağımı biliyorlardı. Bu onlar için yeterliydi. “

Grace, bir Katolik kız okulu olan Ravenhill Academy’ye ve daha sonra Philadelphia’nın Kuzey Batısındaki Stevens Okuluna gitti. Her ikisi de sosyal açıdan seçkin özel okullardı. Grace akademik olarak yetenekli değildi ve Matematikteki başarısızlıkları nedeniyle 1947’de Bennington Koleji’ne kabul edilmedi. Stevens akademisindeki bir öğretmen şunları kaydetti:

“Okul başarısıyla gerçekten ilgilenmiyordu – dramaya ve erkeklere öncelik veriyordu.”

Ancak, bu reddedilmenin ardından, oyunculuk alanında bir kariyer yapmaya çalışmak için motive oldu.

Oyunculuğun kızı için kötü bir ikinci seçenek olduğuna inanan babası başlangıçta hayal kırıklığına uğradı. İronik bir şekilde, Jack Kelly’nin sinema ve dramada etki yaratan Walter ve George Kelly (Grace’in amcaları) adlı iki erkek kardeşi vardı. George Kelly, komedi-drama The Show Off (1924-25) ile Pulitzer Drama Ödülü’nü kazandı , ancak eşcinselliği nedeniyle ailesinden uzaklaştı.

1947’de Kelly, New York’taki Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’ne kabul edildi (amcası George’un etkisiyle yardım etti).

Ekim 1947’de geceleri odasında özenle pratik yaparak oyunculuk eğitimine başladı; sesini alıştırmak için sık sık bir teyp kullanırdı. Manhattan’da yerel bir kadın yurdunda kaldı ve ailesinden çok az mali destek alarak, John Robert Powers modelleme ajansı ile modellik işleri alarak gelirini tamamladı. 12 yaşından beri yarı zamanlı modellik yapmaya başlamıştı ve fotojenik yakışıklılığı, duruşu ve sarı saçlarıyla sık sık rağbet görüyordu. O sırada New York’ta en yüksek ücretli modellerden biri olduğu bildirildi.

Grace Kelly Oyunculuk Kariyeri

Broadway’deki ilk çıkışını 19 yaşında Strindberg’in yazdığı The Father’da yaptı . Sahne prodüksiyonları, savaş sonrası dramanın altın çağında dallanmaya başlayan TV yapımcılarının ilgisini çekti. Delbert Mann, bir Sinclair Lewis romanının drama uyarlaması olan Bethel Merriday’i oynaması için Kelly’yi seçti. Kelly’nin televizyonda ve sahnede yer alması, filmlerde rol tekliflerine yol açtı. İlk film rolü On Dört Saat’te (1951) küçük bir roldü . Film Kelly’nin eleştirel ilgisini pek çekmedi, ancak ünlü aktör Gary Cooper, diğer aktrislerin sahip olmadığı özel bir şeye sahip olduğunu hissettiğini belirterek, genç ve çekici aktrisle birlikte çekildi. Cooper’ın tavsiyesi ile ilk büyük rolünü High Noon’da (1952) Gary Cooper’la birlikte oynayarak kazandı .

1952’de yönetmen John Ford ile yedi yıllık bir sözleşme verildi. Ford yönetimindeki ilk filmi, Kenya’da bir yerde çekilen Mogambo (1953) idi. Bu, Kelly’ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü ve ilk Akademi adaylığını kazandırdı. Clark Cable’ın karşısında rol aldı ve filmin başarısı, artan itibarını sağlamlaştırmasına yardımcı oldu.

1954’te Alfred Hitchcock’un klasiği Dial M for Murder’da rol aldı . Hitchcock ve Kelly yakınlaştı ve karşılıklı bir hayranlık geliştirdi. Kelly, Hitchcock hakkında şunları söyledi:

“Bay. Hitchcock bana sinema hakkında her şeyi öğretti. Cinayet sahnelerinin aşk sahneleri gibi, aşk sahnelerinin de cinayet sahneleri gibi çekilmesi gerektiğini onun sayesinde anladım.”

Hitchcock, Kelly’de ilginç bir karaktere sahip bir kişi gördüğünü açıkladı ve bir keresinde onu şöyle tanımladı:

“Grace Kelly’nin görünen soğukluğu karla kaplı bir dağ gibiydi ama o dağ bir volkandı.”

Hitchcock’un projeye olan coşkusundan cesaret alarak, James Stewart ile birlikte Arka Pencere (1954) adlı filminde rol almayı kabul etti .

Grace Kelly Kimdir
Grace Kelly Kimdir

Yavaş yavaş LB ‘Jeff’ Jefferies’e (James Stewart) ısınan zengin bir sosyete (Lisa Fremont) rolü, onun en iyi rollerinden biri olarak kabul edilir. Film ticari ve kritik bir başarıydı ve tüm zamanların en yüksek reytingli filmlerinden biri haline geldi.

Kariyerindeki bir başka dönüm noktası filmi , Bing Crosby’nin karısı rolünü oynadığı The Country Girl (1954) idi. Performansı, Judy Garland’ı az farkla yenerek En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü almasına yol açtı.

Üretken başarılı filmleri, daha sonra Kelly ile çalışmanın keyfine saygı duruşunda bulunan Cary Grant’in oynadığı son Hitchcock filmi – Bir Hırsızı Yakalamak (1955) ile devam etti.

Prens Rainer III ile Evlilik

1955’te Cannes Film Festivali kapsamında prensliği ziyaret ederken Monako Prensi – Prens Rainer III ile tanıştı. Daha sonra Aralık 1955’te Prens Rainer Amerika’yı ziyaret etti ve Grace Kelly ile tekrar bir araya geldi. Ailesiyle tanıştıktan ve Grace Kelly ile sadece üç gün geçirdikten sonra evlenme teklif etti – Kelly bunu kabul etti.

Evlilik, Grace Kelly’nin film kariyerini fiilen sona erdirecekti çünkü Avrupa Kraliyet Ailesi ile evlenerek, bir film yıldızı olmayı engelleyen birçok yeni Kraliyet görevini üstlenecekti. Kelly, bir aktör olarak emekli olmakla ilgili karışık duygulara sahipti. Bir yanı Hollywood koşu bandını sevmiyordu (bazı kazançlı film seçeneklerini geri çevirmişti). Ayrıca Hollywood’un birçok yönünü de eleştirdi ve şunları söyledi:

“Diğer kadınlar beni rakip olarak gördü. Ve bu bana çok acı verdi.” ve “Hollywood’dan nefret ettim. Acımasız bir kasaba. Sadece başarı önemlidir. Dünyada bu kadar çok insanın sinir krizi geçirdiği, bu kadar çok alkolik, nevrotik ve bu kadar çok mutsuzluk yaşadığı başka bir yer bilmiyorum.”

Ama aynı zamanda oyuncu olmak için eğitim almak için çok zaman ve çaba harcamıştı. Kelly’yi gelecekteki filmlerinde başrol olarak gören Hitchcock, Kelly ile çalışmayı sevdiği için özellikle hayal kırıklığına uğradı.

Monako Prensesi Grace

Düğün 19 Nisan 1956’da gerçekleşti ve medyada yoğun ilgi ve spekülasyon yaratan “Yüzyılın Düğünü” olarak adlandırıldı. Kelly’nin ailesi, Prens Rainer ile evlenmek için çeyiz olarak 2 milyon dolar sağlamak zorunda kaldı.

Evlilik Kelly’ye 142 unvan verdi (kocalarının muadilleri). Törende okunan başlıklar. En çok kullanılan başlık Monaco Prensesi Grace idi; ayrıca “’Majesteleri Monako Prensesi” unvanını aldı.

Dönemin ünlü isimlerinin de katıldığı nikah töreni, televizyonlarda izlenme rekorları kıran isimler tarafından izlendi. 20.000 kişi çifti görmek için Monako sokaklarında sıraya girdi.

Son filmi ‘ High Society’ (1956) o yıl gösterime girdi – nişanı sırasında çekildi.

Çiftin üç çocuğu oldu – Hannover Prensesi Caroline; Albert (Monako Prensliği’nin şu anki hükümdarı) ve Prenses Stephanie.

Grace Kelly Kimdir
Prens Albert ve Grace Kelly 1972

Evlendikten sonra Monaco merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan AMADE Mondiale’yi kurdu. UNESCO, AMADE’yi dünyanın her yerindeki çocukların ruhsal esenliğini teşvik eden bir kuruluş olarak tanımlar. Ayrıca Monako’nun sanat kurumlarının tanıtımında aktif rol aldı ve yerel sanatçıları desteklemek için Princess Grace Vakfı’nı kurdu. Grace Kelly, Monako’nun bir kültür ve sanat merkezi olarak yeniden canlandırılmasında önemli bir rol oynadı. Hollywood’daki hayatından sonra Monako’ya taşınmak büyük bir karışıklık olsa da, Kelly yeni rolüne alıştı.

“Evliliğimden önce beni bekleyen tüm yükümlülükler hakkında düşünmedim. Deneyimim faydalı oldu ve insanlara ve onların sorunlarına karşı doğal bir şefkat duyma eğilimim olduğunu düşünüyorum.”

Princess Grace vakfı, özel ihtiyaçları olan ancak sıradan sosyal hizmetler tarafından ihmal edilenlere yardım etmeyi de amaçlıyordu.

Yeni Kraliyet görevlerine rağmen, film yönetmenleri Kelly’yi emeklilikten vazgeçirmeye çalıştı. 1962’de Hitchcock, Kelly’ye Marnie adlı filminde başrol oynamasını sağlamaya çalıştı . Görünüşe göre Kelly, oyunculuk rolüne devam etmeye hevesliydi, ancak Monako ve kocasındaki kamuoyu tarafından cesareti kırıldı. Asla ekrana geri dönmedi.

13 Eylül 1982’de Grace Kelly, araba kullanırken felç geçirdikten sonra ciddi bir trafik kazası geçirdi. Arabanın hakimiyetini kaybederek bir dağ yamacına çarptı. Bilincini asla toparlayamadı ve ertesi gün öldü. Araçta bulunan kızı Stephanie ise yaralandı ancak hayatta kaldı.

18 Eylül 1982’de Grimaldi ailesinin kasasına gömüldü. Cenazesine yabancı hükümetlerden ve Hollywood camiasından temsilcilerin de aralarında bulunduğu 400 uluslararası konuk katıldı. Cenazesinde James Stewart bir methiye okudu.

“Biliyor musun, ben sadece Grace Kelly’yi seviyorum. Prenses olduğu için, oyuncu olduğu için değil, arkadaşım olduğu için değil, tanıdığım en hoş kadın olduğu için. Grace, seninkine olduğu gibi benim hayatıma da girdi, onu her gördüğümde yumuşak, sıcak bir ışık ve onu her görüşüm başlı başına bir tatildi. Hiç şüphe yok, onu özleyeceğim, hepimiz onu özleyeceğiz, Tanrı seni korusun, Prenses Grace.”

2014 yılında Cannes film festivalinde Kelly hakkında ‘Grace of Monaco’ adlı yeni bir film gösterime girdi. Yönetmenliğini Olivier Dahan’ın üstlendiği film, onun Monako Prensesi olarak geçirdiği dönemin tartışmalı bir biyografisidir. Grace Kelly Kimdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Bizimle İletişime Geç

Subscribe for exclusive offers and updates on new arrivals