Sinema Tv

Katharine Hepburn Kimdir?

Katherine Hepburn Kimdir (1907 – 2003) Çok sayıda Oscar ödüllü Amerikalı aktris Hepburn, The African Queen (1951), The Rainmaker (1956) ve On Golden Pond (1981) gibi birçok başarılı filmde rol aldı.

“Hayat yaşanmak içindir. Kendinizi desteklemek zorundaysanız, ilginç olacak bir yol bulsanız iyi olur. Ve bunu oturup kendinizi merak ederek yapmazsınız.”

Katharine Hepburn, yirminci yüzyılın en ünlü aktrislerinden biridir. Onlarca yıl süren bir kariyerde, bugün bile bir rekor olan dört Oscar kazandı.

Son derece bağımsız ve genellikle medyaya karşı soğuk bir tavır sergileyen, alışılmadık bir Hollywood aktrisiydi. Ancak, çok çeşitli rolleri ve oyunculuk becerileri onu ekranda ünlü yaptı ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından en büyük kadın film yıldızı seçildi.

Katherine Hepburn Kimdir ?

Katharine Hepburn, 12 Mayıs’ta Hartford, Connecticut, ABD’de doğdu. Annesi Katharine Martha Haughton bir süfrajetti ve güçlü görüşleri ve bağımsızlığı genç Katharine’i etkiledi. Bir genç olarak Katharine özgür ruhluydu ve yüzme, paten ve jimnastik gibi sporlarla uğraşıyordu; o da korkusuz bir çizgiye sahipti ve sigara içtiği ve sokağa çıkma yasağını çiğnediği için okuldan uzaklaştırıldı. Daha sonra gecenin bir yarısı çıplak yüzdüğünü itiraf etti. Daha sonra alıntılandığı gibi

“Tüm kurallara uyarsanız, tüm eğlenceyi kaçırırsınız.”

Katharine Hepburn’u güçlü bir şekilde etkileyen bir olay, sevgili erkek kardeşini bir ip parçasıyla bir mertekte asılı halde bulmasıydı. Ailesi bunun bir intihar olduğunu inkar etmeye çalıştı ama görünüşe göre öyleydi ve olayın Katherine üzerinde kalıcı bir etkisi oldu.

21 yaşındaki Katherine, ilk kez sosyetik Ludlow Ogden Smith ile evlendi. Evlilik uzun sürmedi ve altı yıl sonra boşandılar. Ancak arkadaş kaldılar ve Katherine, ilk yıllarında onun desteği için minnettar kaldı.

Katharine Hepburn Kariyeri

Katherine’in ilk oyunculuk kariyeri sahnede gelişti ve tiyatrodan sinemaya mezun oldu. 1933’te , işi için romantizmi reddeden bir kadının hikayesi olan Morning Glory’deki performansıyla ilk Oscar’ını kazandı .

Daha sonra aşağıdakiler gibi bir dizi başarılı film izledi:

 • Alice Adams – ona ikinci bir Oscar adaylığı kazandırdı
 • State of the Union – Frank Capra tarafından yönetildi. Hepburn, idealist bir sanayicinin siyasete atılmasını konu alan bir filmde Spencer Tracy’nin karşısında oynuyor.

1930’ların sonunda oyunculuk kariyeri düşmeye başladı ve hatta bir zamanlar Fred Astaire ve Marlene Dietrich gibi kişilerle birlikte ‘gişe için zehirli’ olarak etiketlendi. Unutulmaz bir dizi filme ek olarak, diğer kadın aktrislere karşı da kayıtsızdı ve imza imzalamak veya röportaj vermek konusunda isteksizdi. Çok yaşlanana kadar basına röportaj verme konusundaki isteksizliğini her zaman sürdürdü. Hepburn, Oscar Kazanan film Rüzgar Gibi Geçti’de neredeyse önemli bir rol kazandı . Ama istekli değildi ve rol Vivien Leigh’e verildi.

Savaştan sonra Hepburn’ün kariyeri toparlandı. 1951’de Humphrey Bogart’la birlikte oynadığı Afrika Kraliçesi filmindeki sert bir misyoneri canlandırmasıyla Oscar adaylığı kazandı . Film büyük bir başarıydı, ancak sonunda su nedeniyle dizanteri ve sıtmaya yakalandı. Daha sonra bu zorlu deneyim hakkında yazdı.

Katherine Hepburn’ün Önemli Filmleri

 • Yaz (1955)
 • Yağmur Yapıcı (1956)
 • Bil Bakalım Akşam Yemeğine Kim Geliyor (1967), en iyi kadın oyuncu olarak Katherine Hepburn dahil olmak üzere iki akademi ödülü sahibi. Sidney Poitier ve Spencer Tracy ile birlikte rol aldı. 1960’ların sivil haklar hareketlerinin arka planına dayanan çığır açan bir ırklar arası evliliği anlatıyor.
 • Kışın Aslan . Katharine, Aquitaine’li Eleanor’u canlandırdı.
 • Golden Pond’da (1981) – Katharine Hepburn’ün bir başka Oscar ödüllü performansı

En İyi Kadın Oyuncu Oscarları

 •  1933: Sabah Zaferi
 •  1967: Bil Bakalım Akşam Yemeğine Kim Geliyor?
 •  1968: Kışın Aslan
 •  1981: Altın Gölette

Oscar adaylıkları

 •  1935: Alice Adams
 •  1940: Philadelphia Hikayesi
 •  1942: Yılın Kadını
 •  1951: Afrika Kraliçesi
 •  1955: Yaz
 •  1956: Yağmur Yapıcı
 •  1959: Aniden, Geçen Yaz
 •  1962: Uzun Günün Geceye Yolculuğu

Son derece bağımsız olan Katherine Hepburn, görevine bağlı Hollywood sarışın bombasının ötesinde kadınlara bir rol model sağlamada öncülük ediyordu. Açıkça kendi imajından bahsediyor

“Herkes cesur, korkusuz ve hatta kibirli olduğumu düşündü, ama içimde her zaman titriyordu.”

Katherine kadınsı güzelliğin yanı sıra içsel bir güç ve çekingenliği de bünyesinde barındırıyordu. O, önemli bir kültürel simge ve daha fazla bağımsızlık ve hareket özgürlüğü ile yaşayan Yirminci Yüzyıl kadınları için bir öncüydü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Bizimle İletişime Geç

Subscribe for exclusive offers and updates on new arrivals