Beynim YansınGerileyim

Kopyacı Katil Dizi Konusu ve Oyuncuları | Netflix

Kopyacı Katil, yeni bir Netflix gerilim dizisidir. Başlığın da belirttiği gibi, bu gerçek bir seri katil hikayesi. Yapım Tayvanlı ve hikaye 1990’larda Taipei’de geçiyor. Dizi aslında bir Japon yazarın çok popüler bir romanına dayanıyor. Kopyacı Katil Konusu Oyuncuları ve Kadrosu….

Bunu söylemek konusunda isteksiz olsam da -ilk bölümden itibaren- ağır bir Se7en havasına sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Çoğunlukla katilin hem polise hem de kurbanlara sataştığı şekilde. İnsanları gerçekten cinayet işlemeye veya kendilerinin kurban olmaya zorlamak da dahil. Bu acımasız!

Aşağıdaki Kopyacı Katil serisi incelememizi okumaya devam edin. 31 Mart 2023 tarihinden itibaren Netflix’teki 10 bölümün tamamını yayınlandı.

Tayvan’daki ilk seri katil

Kopyacı Katil 1990’ların Taipei’sinde geçiyor. İnsanların giydiği kıyafetlerden kullandıkları arabalara kadar her şeyden anlayabileceğiniz bir şey. Ve özellikle bilgisayarlar, televizyonlar ve dünyaya henüz çok yeni katılmış olan o kullanışsız cep telefonları.

Bu seri katil hikayesinde, ana kötü adam hem basından hem de halktan gelen yaygın ilgiden yararlanıyor. Seri katilimiz medyadan çok anlıyor ve vakayı tam bir gösteriye dönüştürmeyi başarıyor. Herkesin dikkatini çeker ve maskeli seri katil, olayla ilgili olarak polise ve savcıya alay ederek kendi başına bir ünlü olur.

Ancak dizinin asıl baş karakteri savcıdır. 1. Bölüm, seri katilin TV’de gösterilen bir kaset aracılığıyla doğrudan savcıyla konuşmasıyla açılıyor. Sonra sekiz hafta geriye gidip oradan başlangıç noktasına ilerliyoruz.

Bu, adalete gerçekten inanan biri olan savcı Kuo Hsiao-Chi ile tanıştığımız zamandır. Bir davayı mümkün olan her şekilde kapatmaktan memnun bir savcı olmak yerine, adaletin üstün gelmesini istiyor. Herhangi bir “açık ve kapalı” durum, hiçbir şeyin gözden kaçırılmadığından emin olmak için hala yakından araştırılmaktadır.

Bu anlamda alışılmadık biri. Dürüst olmak gerekirse, şüpheli listesinde olsaydınız, davayı onun halletmesini isterdiniz. Bazen, polisin yanlış şüpheliye odaklandığına inandığında, Savcı olduğu kadar Savunma Avukatı da olabilir.

Ödüllü aktör Wu Kang-ren, Savcı Kuo Hsiao-chi rolünü oynuyor. Wu Kang-ren’i The 9th Precinct‘ten (2019) veya HBO korku antolojisi Folklore’dan (2. sezonun 1. bölümünde) tanıyabilirsiniz.

Kopyacı Katil Konusu ve Oyuncuları
Kopyacı Katil Konusu ve Oyuncuları

Bir Se7en dokunuşu ve bir tutam Saw

KopyacıKatil’i Se7en ile karşılaştırdığımda ve bunu yapmaya isteksiz olduğumu söylediğimde, bunun tek nedeni, David Fincher’ın 1995 yapımı filminin ikonik bir başyapıt olmasıdır. Ayrıca, tüm zamanların kişisel favorisi. Ve yine de, Tayvan’dan gelen bu yeni seri katil dizisinde hemen aklıma Se7en’i getiren karanlık ve acımasız bir hava var.

Ayrıca hikayede bana Saw’ı düşündüren unsurlar da var. Kurbanlarıyla (veya potansiyel kurbanlarıyla) alay eden ve onlarla oyun oynamak isteyen maskeli bir seri katil. Evet, bu kesinlikle Testere bölgesi. Bu yüzden, Ekim 2023’te çıkacak olan Saw 10 ile bu serinin bir sonraki taksitini beklerken, bu Netflix dizisine göz atabilirsiniz.

Ve evet, ilginizi çekmek için bu çok popüler ve iyi bilinen başlıklardan bazılarından bahsettiğimi memnuniyetle kabul edeceğim. İngilizce olmayan herhangi bir Netflix yayınının genellikle göz ardı edildiğini biliyorum. Ve bu Tayvanlı gerilim dizisi belli ki İngilizce değil. Bu [bu durumda Mandarin] Çince bir polisiye gerilim filmi.

Ancak, yukarıdaki karşılaştırmaların açıklığa kavuşturduğunu umduğum gibi, kontrol etmeniz gereken bir karşılaştırma. Seri katil hikayelerini seviyorsanız, tabii ki.

Kopyacı Katil Konusu Oyuncuları

Yönetmen:Chang Jung-chi, Henri Chang

Yazar:Miyuki Miyabe

Oyuncular:Wu Kang-ren, Alice Ko, Tuo Tsung-hua, Yao Chun-yao, Fandy Fan, Cammy Chiang, Hsia Teng-Hung, Ruby Lin

Fragman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Bizimle İletişime Geç

Subscribe for exclusive offers and updates on new arrivals