Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek En İyi 15 Yer

İki kıtayı birbirine bağlayan bir şehir olarak, Türkiye’nin büyüleyici şehri İstanbul gerçekten de Doğu’nun Batı ile buluştuğu bir yer; İstanbul Boğazı’nın bir tarafında Avrupa’da durun ve Asya’da durmak için diğer tarafa geçin.

İstanbul’un uzun ve renkli bir tarihi vardır ve genişleyen şehirde sayısız kültürel cazibe merkezi vardır. Görkemli binaları seyretmekten, müzeler arasında dolaşmaya ve Boğaz’da deniz yolculuklarına, alışverişe, yemeğe ve unutulmaz gecelere kadar, İstanbul’da ziyaret edilebilecek pek çok harika yer var.

Olumsuz tarafı, İstanbul’a bir gezi planlamak angarya olabilir. Şehir çok büyük ve her yere dağılmış ilgi çekici yerler var.

Şimdi pozitifler için! Uzman seyahat yazarlarından oluşan ekibimiz, seyahat planlamanızı kolaylaştırmak için İstanbul’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden oluşan bu harika listeyi oluşturdu. Güzergahınız hakkında strese girmenize gerek yok.

Popüler turistik yerlerin ve gizli mücevherlerin bir karışımıyla, İstanbul’da ziyaret edilecek bu en iyi yerlerden bazıları sizi kesinlikle heyecanlandıracak!

1 – Sultanahmet Camii – İstanbul’un en muhteşem yerlerinden biri!

Sultanahmet Camii, İstanbul
Nefes kesen Türk Camii!
Fotoğraf: David Spender (Flickr)
 • muhteşem mimari
 • aktif cami
 • İçte ve dışta süslü detaylar
 • İlginç tarih

Neden harika: Resmi adı Sultan Ahmed Camii olan Sultanahmet Camii, İstanbul’un en ünlü turistik yerlerinden biridir. 1600’lerin başında inşa edilen ulu cami, bir gurur ve meydan okuma gösterisi olarak ve Perslerle bir savaşı kaybettikten sonra İstanbul’daki Osmanlı gücünü yeniden teyit etmenin bir yolu olarak inşa edildi. Daha eski bir Bizans sarayının bulunduğu yerde duran güzel binada altı minare, beş büyük kubbe, birkaç küçük kubbe, süslü vitray ve çarpıcı çini işçiliği vardır.

İslami ve Bizans Hristiyan özelliklerinin bir karışımı ile, genellikle klasik dönemden gelen son büyük cami olarak düşünülür. Hâlâ aktif bir İslami ibadet yeri olan cami, turistlere de açıktır. Bu da yetmezmiş gibi From Russia With Love!’da James Bond mekanı olarak da kullanıldı !

Orada ne yapılmalı: Sultanahmet Camii’ni ziyaret etmek için saygılı giyindiğinizden emin olun ve kadınlar sağlanan başörtüsü ve önlükleri giymelidir. Ufuk çizgisine hakim olan çarpıcı cephelere hayret edin ve ana salonun büyüklüğüne hayran kalın. Muhteşem vitray pencereleri, çeşitli tasarımlara sahip el yapımı seramik karoları, gösterişli avizeleri, kaligrafiyi ve kaliteli halıları görün.

Mihrap olarak bilinen mermer niş görülmeye değerdir. İnançlıların törensel abdestlerini aldıkları yeri görün, büyük avluda durun ve güzel çeşmeye hayran kalın. Dindar Müslümanların namaz kılmalarını izleyin ve yükselen minarelerden günde beş kez hipnotize edici ezan sesini duyun.

#2 – Kapalıçarşı – Alışveriş yapmayı seviyorsanız İstanbul’da harika bir yer!

Kapalıçarşı
Kapalı Çarşı’da herkes için bir şeyler vardır.
 • Ucuz mallar için pazarlık yapmak için iyi bir yer
 • Geniş ürün yelpazesi
 • Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri
 • Çok sayıda mağaza

Neden harika: İstanbul Kapalıçarşı, dünyanın herhangi bir yerindeki en büyük ve en eski kapalı çarşılardan biridir. Dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olduğu söylenen devasa alışveriş kompleksinin geçmişi 1400’lere kadar uzanıyor. Başlangıçta iki ayrı bina vardı, ancak etraflarında dükkanlar ve tezgâhlar türedikçe sonunda büyük bir alışveriş bölgesi oluşturdu. Bir zamanlar Avrupa ve Asya’dan geçen mallarla dolu birçok kervanla Akdeniz’deki ticaretin merkezindeydi.

1800’lere kadar hareketli pazarda gerçek dükkanlar yoktu; bunun yerine, satıcıların küçük tezgahlarda koltukları vardı ve daha pahalı ürünler dolaplarda güvenli bir şekilde saklanıyordu. Giysiler, ipek, seramik, kristal, mücevherat, silahlar, baharatlar, kitaplar ve kullanılmış eşyalar, pazarda bulabileceğiniz şeylerden sadece birkaçıydı. Bugün pazarda 60’tan fazla kapalı yürüyüş yolu ve 4.000’den fazla mağaza var. Alışverişkoliğin için kesinlikle harika bir yer!

Orada ne yapılır: Çarşıya girmek için dört geleneksel kapıdan birinden geçin ve Kapalıçarşı’nın güzel mimarisine hayran kalın. İçeride, yüksek pencereler bol miktarda ışık sağlar ve dükkanlar duvarlara yerleştirilmiştir. Şaşırtıcı bir ürün yelpazesine göz atın ve evinize götürmek için bol miktarda yerel hediye alın.

Bazı mağazaların önünde rengarenk fenerler karmakarışık bir halde asılı duruyor, çok güzel giysiler var ve ayrıca müzik aletleri, hediyelik eşyalar, çay takımları, mücevherler, kokulu sabunlar, oyuncaklar, el işleri ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Geleneksel tatlılarla dolu vitrinlerin cazibesine kapılın ve Türk çayları ile aromatik baharatları alın. Ayrıca İstanbul’dan pek çok günübirlik geziler de var , seyahatinize daha fazlasını sığdırmak için daha fazlasına ihtiyacınız olursa diye!

Birkaç hediyelik eşya almak, herhangi bir İstanbul seyahat programında yapılması gereken bir şeydir .

#3 – Yerebatan Sarnıcı – İstanbul’da ziyaret edilecek en eşsiz yerlerden biri!

basilica cistern, istanbul
İstanbul’un altındaki antik sarnıçların en büyüğü!
 • Olağandışı cazibe
 • Filmlerde ve TV şovlarında öne çıkanlar
 • Atmosferik
 • İlginç mimari

Neden harika: Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un kalabalık caddelerinin altındaki en büyük antik yer altı sarnıcıdır. 6. yüzyılda inşa edilmiş olup , şehrin saray ve diğer önemli binalarına su sağlamak için kullanılmıştır. Yaklaşık 9.800 metrekareyi (105.000 fit kare) kaplar. Çok büyük miktarda su tutabilmesine rağmen, bugün sadece küçük bir miktar zemini kaplıyor. Tavan, birkaç tanesi antik oymalara sahip büyük sütunlarla desteklenmiştir ve çatıda kemerler ve haç biçimli tonozlar vardır. Atmosferik, fotojenik ve biraz ürkütücü!

Orada ne yapılır: 52 basamaktan sarnıcın içine inin ve gözlerinizin karanlığa alışmasına izin verin. Sokakların altına gizlenmiş sarnıcın büyüklüğü karşısında büyülenin ve büyük yer altı kompleksinin etrafındaki yürüyüş yollarını takip edin, sulara yansıyan küçük ışıkları ve önünüzde uzanan birçok sütunu görün. Kaidelerinde Medusa başlarının oyulduğu iki sütunu kaçırmayın; sütunlardan birinin ters olması yılan saçlı bayanı daha da ilginç kılıyor.

#4 – Galata Kulesi – İstanbul’da çiftler için ziyaret edilecek harika bir yer!

Galata Tower
Romantik manzaralar.
 • Geniş şehir manzaraları
 • Mükemmel restoran
 • Ufukta önemli manzara
 • Havalı gece kulübü

Neden harika: Orta Çağ’dan kalma Galata Kulesi, 1340’ların sonunda Cenevizliler tarafından inşa edildi. Romanesk tarzda inşa edilen kule, neredeyse 67 metre (220 fit) yüksekliğindedir. Çok uzaklardan görülebilen dokuz katlı bina, İstanbul silüetinde öne çıkan bir özelliktir. Yuvarlak kulenin üzeri konik bir çatı ile örtülmüştür. Bir zamanlar yangın gözetleme noktası olarak kullanılan yapı, bugün panoramik İstanbul manzarasını görmek isteyen ziyaretçilere açık.

Orada ne yapılmalı: Asansörle kuleye çıkın (endişelenmeyin, tırmanmaya gerek yok!) ve gözlem alanından geniş manzaraları içinize çekin. Manzaralar yarımada, Eski Kent ve İstanbul Boğazı’ndadır ve İstanbul’un önemli yapılarının birçoğunu yüksek konumunuzdan kolayca görebileceksiniz.

Harika manzaralı lezzetli bir yemek için restoranda romantik bir yemek için oturun. Hızlıca bir şeyler atıştırmak isterseniz bir kafe de var. Ayrıca gecenin ilerleyen saatlerinde, büyüleyici bir geleneksel Türk şovunu da izleyebileceğiniz kulenin gece kulübünde eğlenmek ve eğlenmek için geri dönebilirsiniz.

#5 – Ayasofya – İstanbul’un en havalı tarihi yerlerinden biri!

Aya Sofya
Bu Yunan Ortodoks Hıristiyan ataerkil katedrali, görülmeye değer.
 • Dini etkilerin büyüleyici karışımı
 • Uzun ve renkli tarih
 • Güzel mimari
 • Çarpıcı mozaikler ve sanat

Neden harika: Ayasofya, 500’lü yıllarda inşa edildiğinde dünyanın en büyük yapılarından biriydi. Bina tasarımlarını ve uygulamalarını etkileyen gerçek bir mimari şaheser olan bu yapı, aslında bir Ortodoks Katedrali idi. Daha sonra bir Katolik Katedrali’ne ve ardından bir Osmanlı Camii’ne dönüştürülerek uzun yıllar şehrin ana camisi olarak hizmet vermiştir.

Her din, çarpıcı binada izini bıraktı. Günümüzde bir müzedir. Genellikle gezegendeki Bizans mimarisinin en muhteşem örneklerinden biri olduğu söylenen soluk renkli binanın tepesinde görkemli bir kubbe vardır. Birkaç yarım kubbe, payanda ve kule de vardır. İç kısımlar antik mozaikler, büyük çömlekler, heykeller ve diğer etkileyici estetik özelliklerle süslüdür.

Orada ne yapılmalı: Dışarıdan büyük binaya hayret edin ve çarpıcı iç mekanlar gözlerinizi kamaştırın. Devasa kubbenin altında durmak için nef boyunca yürüyün ve birçok pencereden sızan ışığın kubbeyi neredeyse yüzüyormuş gibi göstermesine hayran kalın. Parlak mermer, detaylı mozaikler, kemerler ve diğer dekoratif unsurlar kesinlikle etkileyecektir.

Kuran’dan hat sanatına yakın İsa, Anne ve Çocuk ile başmelekler Cebrail ve Mikail’inkiler de dahil olmak üzere iyi korunmuş mozaikleri görün. İmparatoriçe’nin bir zamanlar yeşil bir taşla işaretlenmiş tahtının, devasa mermer çömleklerin, çeşitli süslü kapıların (Nice Kapı, İmparator Kapısı ve Mermer Kapı gibi) ve sözde Dilek Sütunu’nun bulunduğu yeri görüntüleyin. mucizevi özelliklere sahip olmak.

#6 – Miniatürk – İstanbul’da çocuklarla ziyaret edilebilecek harika bir yer!

Minyatürk
Bir yaz gezintisi için mükemmel bir yer
 • Birçok mini ölçekli modele ev sahipliği yapar
 • Dünyanın en büyük minyatür eğlence parklarından biri
 • Hem yaşlı hem de genç için harika
 • İstanbul’dan ayrılmadan Türkiye’yi keşfedin

Neden harika: 2003’ten beri açık olan Miniatürk, Türkiye’nin dört bir yanından ve ötesinden ünlü simge yapıların ve yerlerin 100’den fazla karmaşık, doğru ve ayrıntılı ölçekli modeline ev sahipliği yapıyor. Ülke hakkında genel bir fikir edinmek ve daha önce bilmediğiniz önemli siteler hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir. Dünyanın en büyük minyatür parklarından biri olan Miniatürk, hem açık hem de kapalı alanları ve su yolları ile yaklaşık 60.000 metrekarelik (160.000 fit kare) bir alanı kaplamaktadır. Her yaştan insanın hayal gücünü yakalayacağı kesin ve çocukları birkaç saatliğine götürmek için harika bir yer.

Orada ne yapılmalı: Çok sayıda büyüleyici yeri keşfederken Türkiye’yi ve ötesini keşfedin. Modeller 1:25 ölçeğinde oluşturulmuştur ve çok hassastır. Parktaki maketler arasında Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi, Anadolu Hisarı, Atatürk Havalimanı, Ayasofya, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Dolmabahçe Saat Kulesi, Eyüp Sultan Camii gibi yerlerin bulunduğu İstanbul turuna çıkın.

Mardin Taş Evleri, Nemrut Dağı kalıntıları, İzmir Saat Kulesi, Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi gibi modellerle Türkiye’nin diğer bölgelerine seyahat edin. Küresel modeller arasında Kubbet-üs Sahra, Atatürk Evi ve Mostar Köprüsü yer alır. Madeni parayla çalışan mini stadyumda harika bir maç izleyin, çocukların oyun alanında stres atmasına izin verin, labirentte mücadele edin, helikopter simülasyonunda gezintiye çıkın ve Masal Ağacı’nda güzel hikayeler dinleyin. Gezi trenini veya bir tekne yolculuğunu da maceralarınıza dahil edin.

#7 – Büyükada – A must visit place to visit in Istanbul on the weekend!

Büyükada
Bu görünüme alışın.
 • Marmara Denizi’ndeki Ada
 • Antik dini ve kraliyet siteleri
 • Neredeyse tamamen yayalaştırılmış
 • Keşfetmesi kolay

Neden harika: Büyükada, Marmara Denizi’ndeki bir ada grubu olan Prens Adaları’nın en büyüğüdür. Yaklaşık beş kilometre kareyi (iki mil kare) kaplayan adanın yürüyerek veya bisikletle keşfedilmesi kolaydır. Adada servis araçları dışında motorlu ulaşım ücretsizdir. Adada antik dini yapılar ve zarif konaklar dahil olmak üzere çeşitli ilgi çekici yerler vardır ve ayrıca harika manzaralar sunan iki tepe vardır.

Orada ne yapılır: Büyükada’nın karşısındaki vapura binin ve adanın ilgi çekici yerlerini ziyaret ederek bir gün geçirin. Dünyanın en büyük ahşap binalarından biri olan tepedeki büyük Büyükada Rum Yetimhanesini görün. Antika Agia Yorgi Kilisesi’ne ulaşmak ve muhteşem manzaraları kucaklamak için diğer tepeye tırmanın. Agios Nikolaos Kilisesi ve Manastırı’nı ziyaret edebileceğiniz iki tepe arasındaki vadiyi keşfedin.

İlginç bir şekilde, adadaki bir manastır bir zamanlar birkaç Bizans imparatoriçesi için sürgün yeri olarak kullanılmıştı. Diğer ilgi çekici yerler arasında Leon Troçki’nin eski evi olan Hamidye Camii, Panagia Rum Ortodoks Kilisesi, Ermeni Kilisesi, San Pacifo Kilisesi ve Mizzi, Con Pasa ve Fabiato’nun tarihi konakları sayılabilir. Adalıların nasıl yaşadıklarını görün ve bir şeyler içmek için yerel bir kafeye uğrayın.

#8 – Eyüp Sultan Camii – İstanbul’da görülmesi gereken en dini yerlerden biri

Eyup Sultan Mosque, Istanbul
Şu fayans işçiliğine bakın..
Fotoğraf: Dosseman (WikiCommons)
 • kutsal türbe
 • Daha az ziyaret edilen cami
 • Enfes fayans işi
 • Ücretsiz giriş

Neden harika: Haliç’in yakınında bulunan Eyüp Sultan Camii, İslam inancının mensupları için son derece önemli bir camidir. Site, birçok kişinin Hazreti Muhammed’in iyi bir arkadaşı ve bir sancaktar olan Ebu Eyub el-Ansari’nin gömüldüğüne inandığı yerdir. Türbe, birçok ince İznik çinisiyle süslenmiştir.

Cami, geleneksel olarak yeni Osmanlı padişahları için taç giyme törenlerinin yapıldığı yerdi, ancak mevcut cami 1800’lerin başında inşa edilmiş ve bir zamanlar daha eski bir caminin bulunduğu yerde bulunuyordu. Gayrimüslim ziyaretçiler kompleksin etrafına bakabilir ancak saygılı giyinmeyi unutmamalıdırlar. Camiye giriş ücreti yok ama bağışlar minnetle kabul ediliyor.

Orada ne yapılmalı: Görkemli kubbeleri ve yüksek minareleri takdir etmek için zaman ayırarak, muhteşem soluk renkli binanın dışarıdan fotoğraflarını çekin. İçeride, birçok pencereden ışık sızar ve ana kubbenin güzel detaylarından etkileneceğinizden emin olabilirsiniz. Salonun yukarısında asılı duran büyük avizeye, pelüş kırmızı halılara, büyük kemerlere ve sütunlara hayran kalın ve Müslümanların dua edip dini ayinler yapmalarını izleyin.

Ebu Ayub al-Ansari’nin çok çeşitli desen ve tonlara sahip çarpıcı İznik çinileriyle süslenmiş gösterişli mezarını görmek için avluyu geçin. Son olarak tepeye doğru yürüyün ve huzurlu Eyüp Mezarlığı’ndan geçin.

9 – Emirgan Parkı – İstanbul’da ziyaret edilebilecek güzel bir açık hava yeri

Emirgan Park, Istanbul
gevşeyin.
Fotoğraf: Nevit Dilmen (WikiCommons)
 • İstanbul’un en büyük parklarından biri
 • Şehirde doğanın tadını çıkarın
 • Eğlence ve dinlenme için harika bir yer
 • Zevk almak ücretsiz

Neden harika: Emirgan Parkı, yaklaşık 117 dönümlük (47 hektar) bir alanı kaplayan ve yüksek bir duvarla çevrili olan, İstanbul’un en büyük halka açık parklarından biridir. Arazi bir zamanlar selvi ağaçlarıyla kaplıydı ve mülk yıllar içinde birçok mal sahibinden geçti ve sonunda 1940’larda halka açıldı. Pek çok bitki ve çiçek türüyle dolu keyifli parkta iki süs havuzu ve üç güzel konak bulunuyor. Popüler bir dinlenme yeri olan koşu parkurları, yürüyüş parkurları ve yeme-içme yerleri vardır.

Orada ne yapılmalı: Çok çeşitli güzel bitki örtüsünü görerek geniş parkta gezintiye çıkın. Parktaki ağaçlar arasında çam, sedir, kayın, dişbudak, ladin ve söğüt bulunur. Bitkiler bol miktarda kuş ve böcek çeker. İlkbaharda ziyaret ederseniz, lalelerin çiçek açmasını görmeyi kaçırmayın. Koşu parkurlarında formunuzu koruyun, göletlerin yanında rahatlayın, pikniğin tadını çıkarın ve çocukların geniş açık alanlarda koşup oynamasına izin verin.

#10 – İsfanbul – İstanbul’da görülmesi gereken en eğlenceli yerlerden biri

Isfanbul, Istanbul
Çocukluğa tekrar hoş geldiniz. 
Fotoğraf: VikiPicture (WikiCommons)
 • Aile eğlencesi için en iyi yer
 • Sürmek ve ilgi çekici yer çeşitleri
 • Büyük alışveriş merkezi
 • Birçok eğlence seçeneği

Neden harika: Daha önce Vialand olarak adlandırılan İsfanbul, ailenin tüm üyelerini memnun edecek şeyleri olan heyecan verici bir tema parkıdır. Hızlı ve uysal, büyük ve küçük her türlü sürüş var. Büyük alışveriş merkezi, çeşitli ürünler satan ve açık hava ve kapalı alışveriş caddeleri üzerinde düzenlenmiş 100’den fazla mağaza ile çeşitliliğe katkıda bulunur.

Alışveriş merkezinin içinde, İstanbul’daki çeşitli cazibe merkezlerinin bulunduğu kapalı bir hayvanat bahçesi , bir sinema ve modern ve iyi donanımlı bir spor merkezi bulunmaktadır. Tema parkında ve alışveriş merkezinde de iyi bir F&B satış noktası seçkisi bulacaksınız. Park, aileler, arkadaşlar ve çiftler için bolca eğlence sunuyor.

Orada ne yapılır: Rahat ayakkabılar giyin ve İsfanbul’un birçok güzelliğini keşfederek eğlence dolu bir gün geçirin. Nefeskesen’in heyecan verici hız treninde koşuşturmayı hissedin, 360 derece ile göklerde dönün, Viking’te vahşi bir macera yaşayın, Adalet Kulesi’nde süzülün ve acımasız King Kong ile yüz yüze gelin.

Çılgın Nehir’de sularda sürüklenin ve çocukların Buz Devri, Kızgın Kuşlar, Saray Salıncağı’nın havalı salıncakları ve Nesili Çiftlik treninde eğlenmelerini izleyin. Alışveriş merkezindeki butiklere göz atın, sinemada film izleyin ve ormanda demirhindi, ipek maymunu, yılan, timsah, kaplumbağa, böcek, kuş ve balık gibi canlıların bulunduğu çeşitli hayvanları görün.

#11 – Topkapı Sarayı – Mimariyi seviyorsanız İstanbul’da görmek için harika bir yer

Topkapı Sarayı
Bu UNESCO sitesi oldukça benzersizdir.
 • Osmanlı padişahlarının eski evi
 • UNESCO listesindeki site
 • Güzel mimari
 • Zarif süsleme ve mobilyalar

Neden harika: UNESCO listesindeki görkemli ve büyük Topkapı Sarayı 1400’lerin ortalarında inşa edilmiştir. Daha önce padişahlara ev sahipliği yapan ve siyasi hayatın merkezinde yer alan saray, yaklaşık 5.000 kişinin eviydi. Bir zamanlar dünyanın en büyük saraylarından biri olan saraya her padişah tarafından eklenen çeşitli çağlardan kalma unsurlar var.

Orta Doğu mimarisinin güzel bir örneği, geniş avluları, büyük kapıları, havuzları ve yüzlerce odası var. Detaylar, muhteşem oymalar, vitray ve fayanslarla zengin. Saray genelinde de çeşitli sergiler var ve İstanbul’un en popüler turistik yerlerinden biri .

Orada ne yapılmalı: Zamanda geriye gidin ve dünyanın en güçlü imparatorluklarından birinin liderlerinin geçmişte nasıl yaşadıklarını görün. Muhteşem detaylarla göz kamaştıran sarayın birçok odasında dolaşın. Süslü tavanlara ve güzel bir şekilde dekore edilmiş duvarlara bakın ve canlı renklere ve ayrıntılara hayran kalın. Çeşitli odalarda asılı duran birçok altın küreye dikkat edin; bunlar padişahın gücünün bir simgesiydi ve hükümdarın tüm dünyaya göz kulak olduğunu temsil ediyordu. Eski Türk hamamlarını, mutfakları, yaşam alanlarını ve uyku alanlarını görüntüleyin.

Padişahların kullandığı odalardan geçin, genç erkeklerin törensel sünnet prosedürlerinden geçtiği Sünnet Odası’nı ziyaret edin, imparatorluk meclisinin toplandığı yerde durun ve önemli kadınların (padişahın annesi gibi) bulunduğu haremin gösterişli odalarını keşfedin. , eşleri ve cariyeleri) yaşardı. Haremdeki bazı odalar, padişah kardeşlerin iktidarı ele geçirmelerini engellemek için kilit altında yaşardı.

Hz.Muhammed’e ait olduğu söylenen bir kılıç ve Musa tarafından kullanıldığına inanılan bir asa daha saygı duyulan eşyalardan bazılarıdır. Mimari zevklerin, parlak dekoratif tasarımların ve çeşitli gösterilerin zenginliğine hayran kaldıktan sonra, selvi dolu hoş bahçelerde dolaşın. Olağandışı oyulmuş ağaçları görün ve büyüleyici manzaraların tadını çıkarın.

#12 – Kariye Kilisesi / Kariye Müzesi – Yalnızsanız/tek başınıza seyahat ediyorsanız, İstanbul’da ziyaret etmek için harika bir yer

Kariye Kilisesi Kariye Müzesi, İstanbul
Ülkenin en güzel kiliselerinden biri olarak biliniyor.
Fotoğraf: Dosseman (WikiCommons)
 • Antik kilise müzeye dönüştürüldü
 • İyi korunmuş iç dekor
 • Uzun Hikaye
 • Dini olaylar hakkında daha fazla bilgi edinin

Neden harika: Kariye Kilisesi / Kariye Müzesi, 4. yüzyıldan kalma önemli bir mezarlığın yerinde duruyor . Kilisenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte mevcut yapının büyük bir kısmı 1000’li yılların başına kadar uzanmaktadır. Yazılı bir haç şeklinde inşa edilmiş olup, bozulmamış ve iyi korunmuş dini sanatıyla ünlüdür. Sanat eserlerinin çoğu 1300’lerde kiliseye eklendi.

Muhteşem görüntüler, Palaiologian Rönesans dönemine ait en güzel fresk örneklerinden bazıları olarak kutlanıyor. Kilise, antik Konstantinopolis’in (İstanbul’un eski adı) yenilgisinden sonra, sıva katmanlarının altına gizlenmiş görüntülerle camiye dönüştürüldü. Bina sonunda laik bir müzeye dönüştürüldü ve herkesin eğlenmesi için görüntüler ortaya çıkarıldı.

Orada ne yapılır: Giriş holü, ana kilise alanı ve yan şapelden oluşan üç ana iç alanı keşfetmeden önce çarpıcı kubbeli binada gözlerinize bayram edin. Geniş dış giriş koridorunda yavaşça yürüyün, doğuşu, mucizeleri, Magi’nin yolculuğunu, Mısır’a kaçan insanları ve Kral Herod’un emriyle gerçekleştirilen katliamları içeren göz kamaştırıcı mozaikleri görün.

Daha da çarpıcı mozaikler bulacağınız geniş iç giriş salonuna doğru devam edin. Kıyamet İncilleri kullanılarak yaratılan Meryem Ana’nın hayatı hakkında daha fazla bilgi edinin. Daha fazla görsel ihtişam için büyük kapılardan kilisenin ana kısmına geçin ve bir zamanlar ölen insanları onurlandırmak için kullanılan güzel yan şapeli keşfedin.

#13 – Karaköy Lokantas? – A must-see for foodies!

karakoy, istanbul
Bazı yerel ikramlarla damak tadınızı şımartın.
Fotoğraf: Charlie T. (Flickr)
 • Göz alıcı ortam
 • Popüler restoran
 • Çok çeşitli geleneksel Türk yemekleri
 • Rahat ortam

Neden harika: Karaköy Lokantası? İstanbul’un en lüks lokantalarından biri, yerel halkın taze ev yapımı yemeklerin tadını harika fiyatlarla ve canlı bir atmosferle çıkardığı restoranlardan biridir. Sağlam bir üne sahip olan Karaköy Lokantası? Haliç yakınlarında bulunabilir. Atmosfer canlı, personel dost canlısı ve hizmet birinci sınıf.

Gündüzleri yerel işçilerin gözdesi olan mekan, akşamları ise serin bir şaraphaneye dönüşüyor. Mavi ve beyaz fayanslar, sütunlar ve muhteşem bir merdivenle dekor çekicidir. Menüde harika bir Türk yemekleri seçkisi var ve akşam yemeklerini cezbetmek için iyi stoklanmış bir meze tezgahı da var.

Orada ne yapılır: Türk spesiyalitelerine dişlerinizi geçirirken güzel çevreye hayran kalın ve keyifli havayı içinize çekin. Bir grup insanla gitmeyi deneyin; birçok yemeği paylaşıp deneyebildiğiniz zaman daha da iyi! Meze tezgahından çeşitli yemekler alın ve geniş menüyü düşünün. Sıcak başlangıçlar arasında kalamar, ızgara ahtapot ve kızarmış kabak yer alır ve ayrıca çeşitli çorbalar ve salatalar da vardır.

Şebeke, tavuk ve pilav, ızgara köfte ve kızarmış ciğer içerir. Tabii ki, bitirecek çok tatlı var ve yemeğinize eşlik etmesi için Türk çayı veya şarap sipariş edebilirsiniz. Daha güçlü bir şey ister misin? Bir bardak rakıyı geri devirin. Daha ucuz fiyatlar ve gün ortası hareketliliği için öğle vakti gelin ya da muhteşem bir akşam yemeği için bir masa ayırtın.

#14 – Yeraltı Camii – İstanbul’da oldukça ilginç bir yer!

Yeralti Camii, Istanbul
Yeraltı camii.
Fotoğraf: Ggia (WikiCommons)
 • Saklanmış mücehver
 • Olağandışı cazibe
 • Dini site
 • Müslüman olmayanlara açık

Neden harika: Karaköy Limanı’ndaki Galata Köprüsü’nün yakınında bulunan Yeraltı Camii, oldukça sıra dışı bir cazibe merkezi… bir yer altı camisi! Gözlerden uzak olan cami, eski bir kalenin mahzeninde bulunuyor. Birçok kişi bu alanın, düşman gemilerinin Haliç’e girmesini engellemek için dev bir zincirin demirlendiği yer olduğuna inanılıyor.

Daha sonra bodrum, cephane depolamak için kullanıldı. 1750’lerden beri ibadet yeri olarak kullanılmaktadır. Atmosferik, sessiz ve biraz ürkütücü! Cami, namaz vakitleri dışında halkın ziyaretine açıktır.

Orada ne yapılmalı: Sokak seviyesindeki kapılardan girin, dar, alçak ve loş tünellerden ilerleyin. Gölgeler duvarlarda titreşerek biraz sinir bozucu atmosferi artırıyor. Huzurlu dua ve tefekkür için mükemmel olan küçük bölmeler oluşturan kısa sütunların yanından geçerek yeraltı ibadethanesini keşfedin. 1640 yılında keşfedilen iki Arap şehidinin mezarlarını görün. Yerel efsaneler, mezarların bir rüya nedeniyle bulunduğunu söylüyor. Camiyi ziyaret ederken mütevazı giyinmeyi unutmayın.

#15 – İstanbul Arkeoloji Müzeleri – İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken büyüleyici bir eğitim yeri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul
Bu görkemli müze, önemli ve güzel sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.
Fotoğraf: Patrick (Flickr)
 • Üç mükemmel bilgilendirici müze
 • Geniş sergi yelpazesi
 • Türkiye’nin tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Dünya hakkında ilginç tarihsel gerçekleri keşfedin

Neden harika: İstanbul Arkeoloji Müzeleri, birbirine kolay erişim mesafesinde birinci sınıf üç müze içerir: ana Arkeoloji Müzesi, İslam Eserleri Müzesi ve Eski Doğu Müzesi. Müzeler, dünyanın dört bir yanından ve farklı zaman dilimlerinden bir milyondan fazla eser ve nesne içerir. Orijinal müze, daha sonra eklemelerle 1891’de kuruldu. Geçmiş hakkında daha fazla şey öğrenmek için en iyi yer.

Orada ne yapılır: İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki özenle seçilmiş sergileri ve sergileri görerek geçmişe yolculuk yapın. Arkeoloji Müzesi’nin yakışıklı neoklasik binasına girin ve Büyük İskender için yapıldığına inanılan ünlü ve süslü lahit de dahil olmak üzere geniş bir antik tabut ve mezar taşı koleksiyonunu görün.

Kentin Antik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerindeki yolculuğunuzda hayran kalacağınız heykeller, mozaikler ve daha fazlası da var. Kadim Şark Müzesi, güçlü Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş topraklarının dört bir yanından getirilen, İslam öncesine ait çok çeşitli eserler içermektedir. Çarpıcı Çinili Köşk, çok çeşitli dekoratif objeleri görebileceğiniz İslam Eserleri Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Bizimle İletişime Geç

Subscribe for exclusive offers and updates on new arrivals