Gastronomi

Jamie Oliver Kimdir?

Jamie Oliver Kimdir
Jamie Oliver Kimdir

Jamie Oliver Kimdir , Jamie Oliver ünlü bir İngiliz şef, restoran işletmecisi, yemek kitapları yazarı ve medya kişiliğidir. Jamie Oliver’ın birçok yemeğinin çekiciliği ve ulaşılabilirliği, tariflerinin basitliğinde ve her yemeğin nispeten kısa hazırlanma süresinde yatmaktadır. Uzmanlık alanı İtalyan mutfağıdır. Dünyanın her yerindeki hayranları ve takipçileri, onun birçok taze ve leziz yemeği ve sayısız kitabı sayesinde yemek pişirmenin keyfini yeniden keşfetti. Sağlıklı yemek pişirme ve dengeli beslenme sistemini savunan açık sözlü bir kampanyacı olarak izleyicileri ve eleştirmenleriyle aşk-nefret ilişkisi yaşadı ve popüler bir medya patronu haline geldi. Ayrıca, uzmanlığı ve rehberliği nedeniyle çağrıldığı yemek ve yemek pişirmeyle ilgili birçok realite şovunda da yer aldı. Televizyon programları ve yemek kitapları aracılığıyla sağlıksız beslenmeye karşı amansız bir mücadeleyi hararetle hiddetlendiriyor. Yemek pişirmede yerel ürünlerin ve kaliteli malzemelerin kullanılmasının tutkulu bir destekçisi olan aktivizmi, şehir sakinleriyle ve hayvan hakları gruplarıyla kafa kafaya rekabete girmesine neden oldu. Kariyerine pasta şefi olarak başlamasına rağmen, şu anda dünya çapında birçok önde gelen restoranın, ilgili işletmenin ve kar amacı gütmeyen kuruluşun sahibi ve ortak sahibidir. Bu olağanüstü şef ve iş adamı hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla bilgi edinin.

Jamie Oliver Kimdir

Diğer Adı: Jamie Trevor Oliver

Doğum: 27 Mayıs 1975

Boy : 178 cm

Eş/Eski-: Juliette Norton

Baba: Trevor Oliver

Annesi: Sally Oliver

Kardeşleri: Anna Oliver

Çocuklar: Buddy Bear Maurice Oliver, Daisy Boo Pamela Oliver, Petal Blossom Rainbow Oliver, Poppy Honey Rosie Oliver, River Rocket Blue Dallas

Doğduğu Ülke: İngiltere

Çocukluk ve Erken Yaşam

Jamie Trevor Oliver, ‘The Cricketers’ adında bir bar ve restoranın sahibi olan Trevor ve Sally’nin çocuğu olarak dünyaya geldi ve burada 8 yaşında çalışmaya başladı. 11 yaşına geldiğinde doğrama becerileriyle mutfak personelini geride bırakabildi.

1989 yılında, 14 yaşındayken Jamie, besteci ve müzisyen Leigh Haggerwood’la birlikte ‘Scarlet Division’ grubunu kurdu.

İki yıl sonra, Newport Free Grammar School’da sıradan bir okul hayatının ardından Westminster Catering College’a katıldı ve ardından ev ekonomisi alanında City and Guilds Ulusal Mesleki Yeterlilik (NVQ) aldı.

Kariyer

Kariyerine Antonio Carluccio’nun Neal’s Yard’ında akıl hocası Gennaro Contaldo’nun gözetiminde pasta şefi olarak başlamasına rağmen Jamie Oliver, ‘The River Cafe’de aşçı yardımcısı olarak tanındı ve dünya çapındaki yemek pişirme platformuna fırlatıldı.

‘The Naked Chef’ adlı programı 14 Nisan 1999’da BBC Two’da gösterime girdi ve üç sezon boyunca yayınlandı.

2000 yılında Kanal 4’te ‘Pukka Tukka’yı yayınladı ve İngiliz süpermarket zinciri Sainsbury’s ile 2 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Her ne kadar bu onu her yıl 1,2 milyon dolar zenginleştirse de, süpermarketleri küçümsemesi nedeniyle ilişkileri bozuldu.

2002 yılında belgesel dizisi ‘Jamie’s Kitchen’ başarılı bir performans sergiledi. Gösteri, on beş dezavantajlı gençten oluşan bir grubu eğitmeye çalışan Jamie Oliver’ı takip etti. Gösterinin konsepti, kursu tamamlayanlara Oliver’ın yeni restoranı ‘Fifteen’de iş teklifi yapılmasını içeriyordu. On beş yarışmacıdan beşi iş bulmayı başardı.

2003 yılında ‘Jamie’s Kitchen’ın dört bölümlük devamı olan ‘Return to Jamie’s Kitchen’ piyasaya sürüldü. Britanyalı okul çocuklarının diyetlerinde abur cuburun ortadan kaldırılmasına yönelik çalışan ‘Beni Daha İyi Besle’ kampanyasında ‘En İlham Veren Siyasi Kişi’ seçildi. İngiliz Hükümeti okul yemekleri için 280 milyon dolar bağışta bulundu.

‘Jamie’nin Büyük İtalyan Kaçışı’, 2005 yılında yayınlanan, şefin mavi bir VW minibüsle İtalya’yı dolaştığı ve yemek pişirmeyle ilgili kişisel deneyimlerini ve maceralarını anlattığı altı bölümlük bir seyahat günlüğü dizisiydi. Ertesi yıl ‘Jamie’s Kitchen Australia’ Avustralya’da yayınlandı.

Haziran 2008’de İngiltere’de bir ticari girişim olan ‘Jamie’s Italian’ı kurdu ve aynı yıl bunu ‘Jamie’s Fowl Dinners’ ile takip etti.

2009 yılında yayınlanan ‘Jamie Pastırmamızı Kurtarıyor’, dünyanın dikkatini İngiltere ve AB’deki domuz çiftçiliğine çekti. Bunu ‘Jamie’nin Amerika Yolculuğu’ ve ‘Jamie’nin Aile Noeli’ ile takip etti. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Asya’daki İtalyan restoranlarını finanse etmek için 22 milyon dolar topladı.

2010 yılında yayınlanan ‘Jamie Oliver’ın Yemek Devrimi’ şehir sakinlerinin yeme alışkanlıklarını iyileştirmeye çalışıyordu. Oliver, ilk sezonda istatistiksel olarak ABD’nin en sağlıksız şehirlerinden biri olan Batı Virginia’daki Huntington’ı ziyaret etti. Gösteri, Üstün Gerçeklik Programı dalında Emmy kazandı. Oliver, 2011’de yayınlanacak ikinci sezon için Los Angeles’ı seçti. Ancak Los Angeles’ta okul yemeklerinde değişiklik yapma girişimleri geri çevrildi ve orada çekim yapması yasaklandı ve gösteri iptal edildi.

‘Jamie’nin 30 Dakikalık Yemekleri’ 2010 yılında yayınlandı ve 30 dakikada hazırlanabilen basit, ev yapımı yemeklere odaklandı.

2011 yılı Oliver için oldukça hareketli bir yıldı. ‘Jamie’nin Rüya Okulu’, ‘Jamie’nin Balık Yemeği’, ‘Jamie Yemek Yapıyor Yaz’ ve ‘Jamie’nin Britanya’sı’ üzerinde çalıştı.

2012 yılında MasterChef Avustralya’ya çıktı ve karşılaştığı üç yarışmacıdan daha yüksek puan aldı. Ayrıca ‘Jamie’s 15-Minute Meals’ ve ‘Jamie & Jimmy’s Food Fight Club’ üzerinde çalıştı ve Montreal’deki Maison Publique’e yatırım yaptı.

2013 yılında ‘Jamie Oliver’s Diner’ın şefi ve sahibi oldu. Lokanta daha sonra catering şirketi SSP tarafından satın alındı. Oliver, ‘Jamie’s Italians’ın açılışını yapmak için Rob Gentile ile ortak olmaya devam etti.

Büyük işler

1999’dan 2001’e kadar yayınlanan ilk dizisi The Naked Chef’de basit ama leziz, kolay pişirilebilen yemeklerden bahsediliyordu. Programın başarısı ‘Çıplak Şefin Dönüşü’ ve ‘Çıplak Şefle Mutlu Günler’ kitaplarının yayınlanmasına yol açtı.

Ödüller ve Başarılar

Bu ünlü şef, 2003 yılında Kraliçe’nin Doğum Günü Şerefinde MBE ödülüne layık görüldü.

2009 yılında İngiliz okullarında sağlıksız gıdaların yasaklanması kampanyası nedeniyle 2010 TED Ödülü’ne layık görüldü.

2013 yılında Jamie Oliver ‘Mutfak Onur Listesi’ne alındı.

Kişisel Yaşam ve Miras

Oliver, 2000 yılında eski model Juliette Norton ile evlendi. Beş çocukları var; Haşhaş Papatya, Petal, Buddy ve Nehir.

Diğer bilgiler

Bu popüler şef disleksiktir. İlk romanı ‘Ateşi Yakalamak’ı ilk kez 2013 yılında, 38 yaşındayken okudu.

2005 yılında bir televizyon programında bilinci yerinde bir kuzuyu kestiği için hayvan hakları gruplarından eleştiri aldı.

2010 yılında tuzlu su balıklarının atılması konusunda farkındalık yaratmak için diğer birçok ünlü şefe katıldı.

JK Rowling’in hemen ardından en çok satan ikinci İngiliz yazardır.

2011 yılında Glasgow’daki Jamie’s Italian’da kullanılan sosların bir sanayi bölgesinden geldiği ortaya çıktı. Her zaman organik ürünler kullanarak yemek pişirmeyi savunan Oliver, bu açıklamanın ardından ağır eleştirilere maruz kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Bizimle İletişime Geç

Subscribe for exclusive offers and updates on new arrivals